Blog

Putovanje sa kućnim ljubimcem u inostranstvo
2 Juna, 2016

Ukoliko ste se odlučili da na putovanje krenete sa omiljenom životinjom morate biti majstor dobre organizacije.

U mnogim hotelima i apartmanima nije dozvoljeno držanje životinja, pa je to i prvi korak u vašoj avanturi zvanoj odmor sa ljubimcem.

Ovo su saveti koji će vam pomoći da u potpunosti uživate ako idete na putovanje sa kućnim ljubimcem.

Papiri potrebni za putovanje sa kućnim ljubimcem

osiguran pas u toposiguranje.rs

Prilikom izlaska iz zemlje vaš mali prijatelj mora imati odgovarajuću dokumentaciju, baš kao i vi sami. Svaka država ima zakonom propisane normative koje morate poštovati ukoliko želite da bez problema izađete sa psom, mačkom ili nekom drugom životinjskom vrstom van granica Srbije.

Zakon o držanju kucnih ljubimaca je za pse, mačke i slične vrste mahom isti u svim zeljama, a za gmizavce i neke retke vrste su potrebni dodatni papiri. Takođe, propisi za smeštaj ili način držanja ljubimaca u toku vožnje detaljno propisani.

Ukoliko je vaš ljubimac pas ili mačka , nećete se mnogo maltretirati oko papirologije. Oni su česti putnici i pratioci na putovanjima, pa su ljudi koji rade na granicama dobro upućeni u to šta je sve neophodno za njihov odlazak u inostranstvo.

Najpre će vam tražiti papir o vlasništvu i osnovne podatke o životinji. To se sve nalazi u knjižici koja se zove pasoš za životinje. Njega bi trebalo da ima svaka životinja koja se nalazi u evidenciji kod nadležnog veterinara.

U njemu se nalaze osnovni podaci o životinji, rasa, pol, visina, težina, zatim podaci o vlasniku i detalji kao što su vakcinacije i potvrda da nije bolestan od neke zarazne bolesti i da je speman za putovanje.

Kao najvažniji dokument je potvrda veterinarske inspekcije za putovanje koja se dobija samo uz Titar test. Titar test je dakle obavezan!

Imajte u vidu da je nekada potrebno da nalaz titarevog testa za 20 dana bude dostavljen na kućnu adresu.

Dobar savet je i da proverite pravila i sa zemljom u koju ulazite jer se pravila nekada razlikuju iako kažu da su jedinstvena za EU.

Šta je Titra test?

putovanje sa kucnom ljubimcem

Titra test je laboratorijski test o urađenom pregledu seruma krvi na visinu titra specifičnih neutralizirajućih antitela protiv virusa besnila. Ako granični titra ima najmanje 0.5 IJ/ml nemate razloga za brigu.

Test se radi 30 dana nakon vakcinacije a najkasnije 6 meseci.

Sa njim vadite veterinarski sertifikat koji izdaje nadležna Republička veterinarska inspekcija. Ukoliko redovno vakcinišete vašeg ljubimca i ukoliko je test dobar, potvrda će važiti zauvek.

Test je mora vaditi tri meseca pre polaska na put.

Koliko košta putovanje sa ljubimcem u inostranstvo

putovanje sa kucnim ljubimcem

Ovo su okvirne cene za sve potrebe pripreme za putovanje sa kućnim ljubimcem.

Ako je vaš ljubimac pas, evo šta će vam sve trebati za putovanje:

Preduslov ulaska pasa u EU je da budu čipovani. Ta stavka i vakcinacija bi koštala oko 1200 dinara.

Vakcina protiv besnila je sada oko 600 dinara.

Kao najskuplja stavka je Titar test 4.600 dinara.

Priprema seruma za slanje je hiljadu i nešto.

Veterinarski sertifikat je sa taksama oko 4.500 dinara.

Putovanje sa ljubimcima automobilom

sa macma na put

Ako je ovo prvi put za vašeg ljubimca da ide na duži put automobilom, to može biti veoma stresno i za njega kao i za vas. Psi i mačke znaju da osete uznemirenost usled manjka prostora u automobilu, a mogu i da se osete ugroženo.

Zbog toga je bitno da se životinjama ostavi dovoljno vremena pre samog putovanja da se naviknu na unutrašnjost vozila. Ovo je naročito bitno ako se vaš ljubimac inače ne vozi često.

Zvuk motora i skučen prostor mogu izazvati paniku kod životinja, pa je potrebno nešto ranije pripremiti psa ili mačku na te novine.

Transportneri za životinje

kucni ljubimac u transportu

Koji transport koristiti prilikom putovanja sa kućnim ljubimcem?

Zakon jasno propisuje načine transportovanja životinja koje putuju sa svojim vlasnicima.

Kao nebezbedno ponašanje se deklariše držanje ljubimaca na sedištima automobila ili drugih prevoznih sredstava, upravo zbog toga što životinje nisu u stanju da predvide kočenje ili  skretanje, pa može doći do toga da ugroze svoju i bezbednost ostalih putnika u vozilu.

Zato se od vlasnika očekuje da obezbede adekvatne uslove za svoje male prijatelje. Najbezbedniji način da se vaša životinja zbirine u automobilu jeste transporter ili tansportna kutija, koju možete kupiti u većini pet šopova.

S obzirom da se prave u više veličina odabirom prave dobićete i na komforu i na bezbednosti.

Kako da spasite ljubimca od toplotnog udara?

pas u kolima

Ukoliko su velike vrućine, neophodno je da rashladite unutrašnjost automobila, jer u suprotnom životinja će ubrzo postati nervozna i razdražljiva, s obzirom da one teže podnose toplotu.

Visoke temperature mogu dovesti do toplotnog udara, pa se preporučuje da se na put ne kreće u najtoplijem delu dana, već rano ujutru ili pak u kasnim popodnevnim časovima se temperatura vazduha postepeno smanjuje.

Da li kućni ljubimci doživljavaju stres na putovanju?

kucni ljubimac na letovanju

Ovo su 3 načina da smanjite ljubimcu stres prilikom putovanja sa kućnim ljubimcem:

Pravite češće pauze – s obzirom na prirodu vašeg ljubimca, na vama je da procenite koliko često je potrebno da stanete i napravite pauzu u putovanju.

Iako vam se možda čini da je najbitnije da što pre stignete na odredište, nekoliko minuta pauze bi moglo da vam olakša putovanje i učini da budete i vi i vaš ljubimac dobro raspoloženi kad dođete na željenu destinaciju.

Povremeno ponudite životinji malo vode – bitno je da se životinja dovoljno hidrira kako ne bi dehidrirala i na taj način prouzrokovala druge probleme

Izbegavajte hranjenje životinje neposredno pred put – ukoliko životinja jede neposredno pred polazak, to joj može otežati putovanje i izazvati mučninu, što ne biste voleli ni vi a ni ona sama…

Zato se organizujte i na vreme nahranite ljubimca tako da ima dovoljno vremena da svari hranu i da bude spreman za putovanje.

Putovanje avionom sa kućnim ljubimcem

moj ljubimac u avionu

Za pse i mačke koje putuju avionom morate obezbediti neophodan kontejner propisanih veličina.

Ukoliko životinja ne teži više od 8 kilograma može se voziti u putničkom delu aviona. Ako pak prelazi tu težinu za njih je pripremljeno mesto u prtljažniku aviona.

Putovanje brodom, autobusom ili vozom

puovanje sa ljubimcem preko vode

Prilikom planiranja putovanja brodom sa kućnim ljubimcem moguće je da ćete naići na probleme za prevoženje svoje životinje, jer mali broj brodskih prevoznika dozvoljava putovanje sa ljubimcima.

Malo bolja situacija je sa putovanjima autobusom ili vozom.

Da ne  biste došli u nezgodnu situaciju potrebno je da se na vreme informištete o tome kod kojih prevoznika je dozvoljeno držanje životinja i pod kojim uslovima.

Dobra priprema i organizacija je nešto što će vam omogućiti da se u potpunosti opustite i uživate u putovanju, a nakon toga i u odmoru sa vašim vernim pratiocem. Da bude još bezbrižnije, obezbedite povoljno putno osiguranje.

sa ljubimcem na izlet

Peporuka je i životno osiguranje, koje daje i opciju sigurne štednje.