fbpx

Studiranje u Francuskoj: Najbolji fakulteti u Evropi

Sa diplomom stečenom u Francuskoj ne postoji mesto na svetu koje vas neće dočekati s odličnom poslovnom ponudom. Da li postoji bolja opcija za studiranje od zemlje ljubavi, umetnosti i vina –Francuske. Sigurno da ne.

Upisom do ostvarenja studentskog sna u Francuskoj

Studirati u Francuskoj znači imati isti tretman na fakultetu kakav ima i student iz Francuske. Upisna procedura, troškovi upisa i pravila studiranja su ista za sve nacije. U Francuskoj postajete deo svetskog obrazovnog sistema, ponosno koračate hodnicima fakulteta koji ste upisali i čitate u impresivnim bibliotekama.

Jedini uslov za početak dostojanstvenog studentskog života je – akademsko poznavanje francuskog jezika. Dragi ambiciozni srednjoškolci, ukoliko niste krenuli na kurs francuskog, ne bi bilo loše da to uradite što pre jer za upis na osnovne studije je neophodno imati minimum DELF B2 sertifikat.

Francuski institut, i u okviru njega Campus France Serbia, je najbolje mesto na kome se možete informisati vezano za upis, studiranje, učenje i polaganje jezika.

Zbog povećanog interesovanja studenata iz svih delova sveta, mnogi fakulteti su počeli da organizuju katedre na engleskom jeziku, za šta vam treba akademsko poznavanje engleskog i položen IELTS.

Znači, postoje katedre i na engleskom, ali je izbor mnogo bolji i veći ukoliko se parla francuski. Treba imati u vidu da su Francuzi veoma ponosni na svoj jezik i kulturološki identitet, tako da druženje sa njima bez poznavanja francuskog nije najprijatnije iskustvo.

Bez poznavanja jezika i polaganje ispita može postati neprijatno iskustvo kod profesora koji su veoma tradicionalni i kruti.

Kada počinju studije u Francuskoj? Akademska godina počinje prvog oktobra i završava se tridesetog juna.

Prijavu treba predati do kraja januara. U trenutku definitivnog upisa na neki od francuskih univerziteta potrebno je imati potvrdu o pristupu visokoobrazovanom sistemu u Srbiji iz iste oblasti koju student želi da studira u Francuskoj.

Treba popuniti formular za prijem tzv. beli dosije koji se nalazi na sajtu Francuskog Ministarstva visokog obrazovanja i istraživanja MEESR. Treba odabrati jedan program i tri univerziteta po redosledu prioriteta.

Oni koji žele da upišu arhitekturu popunjavaju formular tzv. žuti dosije i mogu navesti dva fakulteta po redosledu prioriteta.

Pre polaska na put obezbedite sebi najbolje i najpovoljnije putno osiguranje.

Dužina trajanja francuskih studija

Studiranje u Francuskoj ima mnogo prednosti, pored učenja francuskog jezika, to su neki najbolji fakulteti u Evropi.

Osnovne studije traju tri godine, master dve a doktorske traju tri godine.

Za upis na master je potrebno kontaktirati željeni univerzitet i slediti uputstva za upis koja se dobiju.

Krenite odmah sa učenjem ili usavršavanjem francuskog jezika.

Jeftine školarine i veliki broj stipendija

Francuska finansira veliki deo troškova studiranja svakog internacionalnog studenta. Troškovi upisa u Francuskoj su na najnižem mogućem nivou u svetu, uz garanciju kvaliteta izdatih diploma. Amerikancima je Francuska omiljena destinacija za studije, što govori dosta o kvalitetu studija i visini školarina.

Osnovne studije uglavnom koštaju 188 evra godišnje, samo se razlikuju iz inženjeringa i koštaju 611 evra i medicine 452 evra. Master studije su 260 evra godišnje, a doktorske 393 evra godišnje.

Na privatnim univerzitetima školarina se kreće između 1.500 i 6.000 evra godišnje. Francuske poslovne škole su prestižne i na njima se školarine kreću između 4.500 i 15.000 evra godišnje.

Od novembra do marta meseca svake godine traje konkurs za stipendije koje pokrivaju troškove master i doktorskih studija. Konkurs raspisuje francuska Vlada tako da sve informacije povodom toga najbolje pruža ambasada.

Na ovom linku uradite pretragu stipendija www.scholars4dev.com

Sajtovi samih fakulteta pružaju informacije vezano za stipendije. Naučna istraživanja nakon završetka studija se takođe stipendiraju.

Dokumentacija neophodna za traženje stipendije je sledeća – CV, motivaciono pismo, kopija poslednje diplome, spisak položenih ispita sa ocenama, preporuke profesora, dokaz da je uspostavljen kontakt sa željenim univerzitetom, detaljan opis studiranja koji treba da se započne ili nastavi u Francuskoj.

Pošto Francuska pruža mogućnost da se upišete lako i bez velikih troškova, studenti moraju biti spremni na teške i zahtevne ispite kako bi upisali drugu godinu na vreme. Moguće je raditi privremene poslove i tako zaraditi za bolji život.

Za boravak u Francuskoj je neophodna studentska viza za koju se aplicira u konzulatu Francuske.

Izbor je neverovatan: Univerziteti u Francuskoj

Francuska nudi studijske programe u svim oblastima i sve je organizovano kako u Srbiji neće nikada, pa čak ni u snovima. Od 2012. godine do danas, Francuska je dobila tri Nobelove nagrade – iz fizike, ekonomije i književnosti.

Francuska broji 75 Univerziteta, 200 inženjerskih škola, 200 visokih škola za trgovinu i menadžment, 120 državnih umetničkih škola, 20 nacionalnih škola za arhitekturu i preko 3.000 raznih drugih ustanova i visokih škola.

Znači, ako ne uspete da pronađete svoje mesto pod plafonom francuskog univerziteta, onda sa vama nešto ozbiljno nije u redu.

Oko 40.000 studenata trenutno pohađa University of Strasbourg. Mnogobrojni departmani iz svih naučnih i akademskih oblasti se mogu naći ovde.

Sorbona: studije u Parizu

Rektorat u Parizu broji trinaest univerziteta među kojima je Sorbona najveći i najugledniji.

Sorbona je veliki javni univerzitet koji postoji 800 godina i nalazi se na listi najboljih univerziteta u Evropi. Školarina za Sorbonu je 1.000 evra godišnje, što je jeftinije od studija u Srbiji.

Razlikuju se četiri Sorbone i svaka broji dosta studijskih programa koji se odvijaju uglavnom na rancuskom jeziku. Sorbona I uključuje studijske grupe iz oblasti prava, političkih nauka, ekonomije, matematike, menadžmenta, umetnosti i geografije.

Humanističke nauke, jezici i umetnost se studiraju na Sorboni III, Sorbona IV je u znaku prirodnih nauka, Sorbona II je zadužena za studije prava i ekonomije.

Mnogi svetski velikani su studirali na Sorboni – Marija i Pjer Kiri, Balzak,Amper itd. Ukoliko želite da se bavite umetnošću, onda su studijski programi u Parizu za vas.

Univerzitet Sud u Parizu ima najveći kampus u zemlji i specijalizovan je za društvene nauke, dok pet fakulteta nudi studije iz prirodnih nauka, prava, ekonomije, farmakologije, medicine i sporta. Postoje i tri tehnološka instituta i jedna inžinjerska škola.

Za one koji žele da se što pre zaposle u domenu obrazovanja, univerzitet Ecole Normale Superieure Paris je pun pogodak.

Pariz je skup evropski grad, i od njega je jedino skuplji London. Studenti imaju povlastice za muzeje i umetničko-kulturna dešavanja i popust na javni prevoz. Za sobu u stanu ili domu treba izdvojiti 500 evra mesečno, a za manji apartman minimun 700 evra mesečno. Francuska vlada pokriva 20 ili 30% troškova stanovanja.

Znači, ukoliko želite da vam studije finansira vlada jedne zemlje, ne očekujte to od matične već pravac Francuska. Isto važi i za istraživačke radove, a zaposlenje će doći samo od sebe nesposredno nakon završetka studija.

Na vama je da do tada obezbedite životno osiguranje koje znači životnu sigurnost i ušteđevinu po završetku studija.

Povezani članci

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *