fbpx

Studiranje u Norveškoj: Najbolji fakulteti

Studirati u Norveškoj znači studirati u zemlji iz bajke. Ukoliko želite da postanete heroj iz bajke, upišite ili nastavite studije u Norveškoj – uređenoj, sigurnoj i bogatoj zemlji čiji stanovnici uživaju visoki standard življenja. A u njoj se i potom možete i zaposliti.

Upišite fakultet u Norveškoj, osetite se kao Viking

Nakon što se odlučite da postanete Viking, sledi proces pretrage odgovarajuće studijske grupe, apliciranje, upis i sređivanje boravišne dozvole.

Sajt za pretragu svih fakulteta u Norveškoj:  www.studyinnorway.no

Kako biste aplicirali na fakultet, morate ispuniti određene kriterijume NOKUT-e (The Norwegian agency for quality assurance in education) tj. posedovati kvalifikacije i znanja iz predmeta i oblasti kao i Norvežani.

Znači, diploma srednje škole mora da zadovoljava norveške standarde. Ukoliko postoje dodatni prijemni ispiti, najbolje je na vreme saznati koji su kako bi se što bolje spremili za polaganje. Prijemni ispiti su vezani za samu struku koju želite da započnete i usavršite studiranjem.

U zavisnosti da li se nastava održava na engleskom ili norveškom jeziku, potrebno je pri apliciranju podneti na uvid sertifikate. Naime, za engleski je bitan položen IELTS, dok je za norveški malo fleksibilnije jer postoji mogućnost da vam fakultet organizuje dvosemestralno učenje norveškog jezika.

Uglavnom se između 1. decembra i 15. marta vrši upis za strane studente, ali nije na odmet proveriti sa fakultetom tu informaciju.

Ambasada u Norveškoj je mesto gde se rešava problem viziranja. Troškovi apliciranja za vizu se kreću oko 200 evra ili 1.100 norveških kruna. Jedini problem srednjoškolcima iz Srbije da nastave studije u Norveškoj jeste dokumentovanje posedovanja minimum 10.000 evra po godini studija.

Pored toga je potrebno predati dve fotografije, pasoš, potvrdu o prijemu upisa na norveški fakultet i dokument kojim dokazujete gde ćete spavati pod norveškim nebom na daleko poznato po fenomenu aurora borealis.

Što se tiče upisa na postdiplomske studije, najbitnija je da se barem jedna i po godina vašeg studiranja poklapa sa jednom i po godinom studijskog programa u Norveškoj.

Besplatno studiranje u Norveškoj

Internacionalnim studentima je u Norveškoj omogućeno besplatno studiranje na državnim fakultetima. Na nekim fakultetima se plaća početkom semestra provizija u iznosu koji varira između 300 i 600 norveških kruna.

Postoje stipendije za koje možete aplicirati i njihova suma je dovoljna da pokrijete životne troškove u Norveškoj koji se kreću oko 1.000 evra.

Na žalost, najveći broj stipendija važi za postdiplomske studije dok se oni koji su upisali osnovne moraju snalaziti uz pomoć podizanja studentskih kredita ili obavljanja privremenih poslova.

Faktori koji se uzimaju u obzir za dobijanje stipendije su – zemlja iz koje dolazite – što je ljudima koji dolaze iz siromašne Srbije odličan adut i dobar prosek prethodnog obrazovanja. Za dobijanje stipendije je bitna uloga i fakulteta koji ste upisali ili želite da upišete u Norveškoj.

Najpopularnije organizacije preko kojih Srbi dobijaju stipendije za nastavak školovanja u Norveškoj jesu Erasmus Mundus, Nordplus, NOMA i EEA programi.

Za programe ovih fondacija svaki kandidat se prijavljuje individualno i to uglavnom godinu dana unapred, u zavisnosti od programa za koji je kandidat zainteresovan.

Konkursi su najčešće otvoreni od septembra do kraja godine. Osnovni preduslov za konkurisanje za master studije su završene osnovne studije i stečenih minumum 180 bodova, dok je preduslov za doktorske završen master i 300 ESPB bodova.

Smeštaj u Norveškoj – zemlji fjordova i ponoćnog sunca

U Norveškoj je najpovoljniji smeštaj po studentskim domovima i o tome brinu studentske organizacije. Najbolje je pozabaviti se u Srbiji bukiranjem studentskog doma putem interneta.

Po domovima studenti obično žive sami po sobama dok kupatilo i kuhinju dele. Depozit za dom se plaća pre dolaska, mada je moguće platiti i prilikom useljenja. Studenti mogu da biraju u kojoj će sobi biti. Smeštaj u domu se kreće oko 250 evra.

Studenti se uglavnom hrane po univerzitetskim kantinama koje funkcionišu po principu švedskog stola i glavni obrok košta 2 evra.

Univerzitet u Oslu

Vodeća visokoobrazovna i istraživačka ustanova u Norveškoj je osnovana     davne 1811. godine u Oslu i broji osam fakulteta – stomatološki, medicinski, pravni, teološki, filološki, za matematiku i prirodne nauke, za društvene nauke.

Pet dobitnika Nobelove nagrade se školovalo na Univerzitetu u Oslu, tako da možete sedeti u istim prostorijama gde su nekada sedeli i oni, i slušati i raditi po istom principu po kojem su i oni.

Postoje 52 studijska programa za master i 8 za doktorske koji se mogu pratiti na engleskom jeziku. Osnovne studije se mogu pratiti isključivo na norveškom jeziku.

U Oslu se nalaze Viša škola za arhitekturu, urbanizam i dizajn, kao i Muzička akademija.

Oslo glavni grad.

Univerzitet u Bergenu

Najmoderniji norveški univerzitet je smešten u srcu Bergena i podeljen je na deo gde se studiraju prirodne nauke, društvene nauke, psihologija, pravo, i na drugi deo gde se studiraju medicina, stomatologija i zdravstvena nega.

Najveća kolekcija istorijskog i nacionalnog kulturološkog blaga se nalazi u muzeju koji pripada korpusu univerziteta.

U Bergenu postoji Akademija za umetnost i dizajn.

Univerzitet u Stavangeru

Kampus Univerziteta u Stavangeru je prava multinacionalna sredina, a i sami studijski programi su koncipirani tako da se bave i na njima izučavaju globalni problemi, npr. problem izbeglica i migracija.

Univerzitet se sastoji od Fakulteta za umetnost i edukaciju, Fakulteta društvenih nauka, Fakulteta prirodnih nauka, Tehnološkog fakulteta i Muzeja za arheologiju.

Ukoliko ste ljubitelj aktivnosti u prirodi, obožavaćete Stavanger zbog mogućnosti skijanja, planinarenja, ronjenja, surfovanja, bavljenja ribolovom ili zbog običnih šetnji plažama.

Inače, da li znate da je nedavno Vlada Norveške izjavila da je svaki njen stanovnik milioner? Put do prvog miliona može biti popločan studentskim danima u Norveškoj.

Naravno, ukoliko uspešno upište fakultet u Norveškoj, dobro je da sebi obezbedite i putno-zdravstveno osiguranje na duži vremenski period. Preko nas možete kupiti najbolje putno osiguranje, proverite! A kad već pričamo o milionerim, prosta dugoročna štednja može biti najlakši put. Saznajte kako to možete postići štedeći kroz životno osiguranje.

Povezani članci

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *